Eyüpsultan src sürücü kursu

SRC Belgesi Nedir Ve SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Eyüpsultan Src Kursu | 7 Temmuz 2021 |

SRC sürücü kelimesinin sessiz harflerinden oluşan bir kelimedir. SRC belgesi ise Mesleki Yeterlilik Belgesi diye tanımlanıyor. Sürücülerin ticari alanlarda sürüş yapması için gerekli bir belgedir. Yolcu, eşya veya kargo taşıma hizmetleri için gerekli ve zorunludur.

Bu belgenin alınabilmesi için sürücünün 65 yaşını doldurmamış ve sürücü belgesine sahip olması gerekiyor. SRC belgesi bulundurmadan ticari taşımacılık veya yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ağır trafik cezaları ile karşılaşırlar.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC Belgesi normal ehliyet gibidir. Yani SRC belgesinin alış aşaması ehliyet ile aynıdır. Bu belgenin alınabilmesi için en az 32 saat eğitim alınmalıdır. Tabi SRC belgesinin amacına göre değişim gösterir. Yük taşımacılığı ile canlı hayvan veya yolcu taşıma eğitimleri aynı olmuyor.

Bu eğitimlerin sonunda yapılan sınavla yeterli görülen sürücülere SRC belgesi verilir. SRC belgesinin alınmasındaki en büyük amaç sürücülere yeterlilik kazandırmak. Özellikle yolcu taşıyan kişilere ciddiyet aşılamak ve istenmeyen kazaları en aza indirmek.

SRC Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

SRC belgesi hassas bir belgedir. Bu belgeye sahip olan sürücüler trafikte ağır yük veya yolcu taşırlar. Yani bu araçlar trafik açısından büyük risk teşkil ederler. Onun için bu belgenin alınması da biraz zordur. Başvuru yapıldıktan sonra adaylar belli eğitimlere tabi tutulur. Bu eğitimleri başarılı bir şekilde geçen adaylar yeterlilik sınavı ile karşılaşır.

Sınav sürecini de geçen adaylar SRC belgesini alabiliyor. SRC belgesi alım süresi ortalama 1 ay sürebiliyor. Belgenin hazırlanması ve teslim edilmesi biraz zaman alabilir. Bu durumlarda belgenin alınması 1 hafta gecikebilir.

SRC Belgesi Nerden Alınır?

SRC belgesinin alınabilmesi için gerekli olan eğitimleri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı veriyor. Sınavları da yine aynı kurum yapıyor. Müracaat SRC kursları vasıtası ile yapılıyor ve belge yine bu kurslar tarafından hazırlanıyor.

Adaylar belgelerini SRC kurslarından temin edebilirler. Ayrıca bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler SRC belgesine e devlet uygulaması üzerinden de ulaşabilir. SRC belgesi ilgili bakanlık tarafından onaylı olmak zorundadır.

Hemen Başvuru

Formu doldur ve hemen başvurunu yap!

    IMG IMG IMG