Eyüpsultan src sürücü kursu

Psikoteknik Belgesi Nedir? Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Eyüpsultan Src Kursu | 8 Temmuz 2021 |

Psikoteknik belgesinin ne olduğu ve nasıl alındığı çok merak ediliyor. Ticari araç kullanıcıları için önemli bir değere sahip olan bu belge hakkında detaylı araştırmalar devam ediyor. Psikoteknik belgesi nedir? Psikoteknik belgesini kimler alır? Ne kadar sürede alınır? Alırken hangi aşamalardan geçilir? Geçerlilik süresi ne kadardır? Bu gibi çok sayıda sorunun cevabı merak edilir. Bu soruları cevaplayalım.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik belgesi, kaza oranını en aza indirmek amacıyla zorunlu hale getirilen bir belgedir. Bu belge ticari araç kullanıcıları için çok önemlidir. Ticari araçları kullanan kişiler bu belgeye sahip olmak için bazı testlerden geçer. Testleri başarı ile geçen kullanıcılar bu belgeyi almaya hak kazanır. Belgesi olmayan kişiler ise bazı cezai yaptırımlar ile karşılaşır. Bu yüzden psikoteknik belgesini almak gerekir.

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

Bu belgeyi eşya ve yük taşımacılığı yapan ticari araç kullanıcıların alması gerekir. Peki, bu kişiler kimlerdir?

Psikoteknik belgesini almakla zorunlu olan kişiler şunlardır:

  • Ticari taksi sürücüleri
  • Dolmuş şoförleri
  • Minibüs şoförleri
  • Otobüs şoförleri
  • Servis kullanan kişiler
  • Ticari araç kullanıcıları

Bu kişilerin belgeyi alması gerekir. Aksi takdirde ticari araç sürücüsüne maddi yaptırımlar uygulanır. 1 Temmuz tarihi itibariyle cezai işlem uygulamaları başlayacaktır.

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Psikoteknik belgesinin zorunlu hale getirilmesi sebebiyle bu belgelerin nereden ve ne kadar sürede alındığı merak edilmeye başlandı. Bu belgeyi almak için ticari araç sürücülerinin ilgili merkezlere başvuru yapması gerekir.

Bu merkezler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenir. Sürücüler yaklaşık 1 veya 1.50 saat süren bir teste tabi tutulur. Testi geçen sürücülere belgesi verilir ve belgenin uzman bir psikiyatrist tarafından onaylanması beklenir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanan belgeler sürücülere verilir. Bu süreçte kişilere farklı testler ve analizler uygulanır.

Psikoteknik Belgesi Alırken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Belgeyi almak için bazı aşamalardan geçmek gerekir. Öncelikle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından belirlenen merkezlere gidilerek belgeyi almak için hak talebinde bulunmak gerekir. Ardından sürücüye bazı testler uygulanır. Bu testlerin içeriği birbirinden farklıdır. Genel olarak kişiler refleks, zihinsel düşünce yapısı, muhakeme yeteneği, algılama kapasitesi, sağlık muayenesi gibi farklı testlerden geçirilir.

Testleri başarı ile geçen kişilerin değerlendirme sonucu olumludur. Yani yeterli uygunluğa sahiplerdir. Raporu almak için bu testleri geçmek yeterli değildir. Psikolojik muayene de bu aşamada şarttır. Psikiyatri onayı da alındığı takdirde kişi belgeyi almaya hak kazanır. Belgeyi e-devlet veya e-nabız gibi uygulamalar aracılığıyla görüntüleyebilirsiniz.

Psikoteknik Belgesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Belgeyi almaya hak kazanan kişiler bu belgeyi yaklaşık 5 yıl kadar kullanma hakkına sahiptir. 5 yılın sonunda belgenin tekrar alınması ve yenilenmesi gerekir.

Psikoteknik Belgesi Yenilenmezse Ne Olur?

Bu belgenin her 5 yılda bir yenilenmesi gerekir. Yenilenmeyen belgelerde sürücü bazı cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalır. Kişinin psikoteknik belgesinin olmadığı tespit edilir ise trafik ile ilişiği kesilir. Bu durumda sürücü adayı trafiğe çıkma hakkını kaybeder. Bu sorunu yaşamak istemeyen ticari araç kullanıcıların bu belgeyi en kısa zamanda alması gerekir.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

Bu belge trafikte yaşanan kazaların önlenmesi ve kontrol altına alınması açısından büyük bir öneme sahiptir. Araç sürücüleri bu belgeyi almadan önce fiziksel ve ruhsal bazı testlerden geçer. Fiziken ve ruhen uygun görünmeyen kişilere belge verilmez. Bu sayede daha güvenli bir ortam oluşmuş olur. Sürücü olması uygun olmayan kişileri tespit etmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda sürücünün yetenek ve becerilerini tespit eder. Yüksek performans gerektiren araçlar için sürücü seçimine de katkı sağlar.

Psikoteknik Testleri Nelerdir?

Psikoteknik sınava giren kişilere bazı testler uygulanır. Bu testlerden biri görsel ve bellek testidir. Bu testte kişinin görsel becerileri ve dikkat düzeyi test edilir. Dikkat testi, sürücünün dikkatini ölçer. Riskli durumların yaşanmaması için kişinin dikkatli olması ve dikkat testini geçmesi gerekir.

Aynı zamanda sürücülerin koordinasyon becerileri de incelenir. Koordinasyon testi kişinin daha kontrollü olmasına yardımcı olur. Hız testi, görsellik testi, tepki hızı testi, çevresel görüş testi, muhakeme testi, kişilik testi gibi farklı test çeşitleri sürücülere uygulanır. Yapılan 12 farklı testi başarı ile geçen kişilere bu belgeler en kısa zamanda teslim edilir.

Psikoteknik Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Ticari araç kullanıcıları psikoteknik belgesini almak için randevu talebi oluşturmaya başladı. Randevu alan kişilerin belirlenen merkezlere dinlenmiş bir şekilde gelmesi gerekir. Raporu almak isteyen kişilerin gelmeden önce mutlaka randevu alması gerekir. Psikoteknik raporun 5 yıl geçerliliği bulunur.

Belgeyi almak isteyenler fiyat faktörünü de merak etmeye başladı. Devlet kuruluşları veya özel kuruluşlardan belgeyi almak mümkündür. Belgeyi almak için 200 TL kadar bir para yeterli olacaktır. Fiyat faktörü belgenin alındığı yere göre birtakım farklılıklar gösterebilir.

Hemen Başvuru

Formu doldur ve hemen başvurunu yap!

    IMG IMG IMG