Eyüpsultan src sürücü kursu

SRC 3 Belgesi

Eyüpsultan Src Kursu | 15 Temmuz 2021 |

SRC 3 Hangi Amaçla Kullanılır? SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır?

Trafikte araç kullanabilmek için sürücü belgesi sahibi olmak gerekiyor. Sürücü belgesi bulunanların, ticari araçları kullanabilmesi için ehliyetlerinin yanı sıra SRC belgelerini almaları zorunludur. Ticari araçların sevk ve idaresi sırasında, SRC belgesi olan sürücüler, herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayan sevk ve idarelerini yapmaya devam ederler.

sSRC 3 Belgei Nedir?

SRC 3 belgesi, yurtiçi ve uluslararası, kargo, eşya, yük taşımacılığında kullanılan ticari araçların sürücülerinin alması gereken ve zorunlu olan bir belgedir. SRC 3 belgesine sahip olanlar, kamyonet, kamyon, tır, panelvan ve pikap türü ticari araçları kullanabilir. SRC belgeleri, yurtiçi ve uluslararası, yolcu ya da yük taşımacılığına göre sınıflandırılmıştır.

SRC 1 – 2- 3 – 4 olarak farklı belge şeklinde düzenlenmektedir. SRC 3 uluslararası yük taşımacılığı için SRC 4 şehirlerarası yük ve eşya taşımacılığı için zorunlu belgedir. SRC 3 belgesi olanlar, hem şehirlerarası hem de uluslararası yük ve eşya taşımacılığında kullanılan araçları kullanabilir. Src belgesi kayıt eğitim sürücü ve benzeri tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

SRC 3 Alım Aşamaları

SRC 3 belgesi alım aşamaları, muafiyetli veya kurslu durumlarına göre farklı işlemlerle yapılır. Mevzuata göre 25 Şubat 2003 tarihinden önce sürücü belgesi alanlar, herhangi bir kurs ve sınava tabi tutulmadan SRC belgesi alabiliyor.

Bu tarihten sonra sürücü belgesi alanlar, kurs gördükten ve sınavda başarılı olduktan sonra SRC belgesi alabiliyor. 25 Şubat 2003 tarihinden sonra sürücü belgesi alanlar, başvuru yaptıklarında, belge vermeye yetkili olan kurumun düzenleyeceği kursa katılmak ve kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olmak zorundadır.

SRC 3 Kaç Yıl Geçerlidir?

Şehirlerarası ve uluslararası, yolcu, yük ve eşya taşımacılığı için zorunlu olan SRC belgeleri süresiz olarak verilir. Geçerli olan mevzuata göre belge yenileme zorunluluğu yoktur ve herhangi bir süre sınırı konulmamıştır. SRC belgeleri için başvuru yapılırken, sürücünün yaşına bakılır ve 63 yaşından büyük olmaması istenir. Belge alındıktan sonra süresiz kullanım hakkı vardır.

SRC 3 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 3 belgesini, sürücü belgesinin 2003 yılından önce alanlar, başvuru yaparak, belgelerini hemen alabilirler. Sürücü belgesi, C, D, E sınıfı olanlar başvuru yapabiliyor ve SRC 3 belgesini alabiliyorlar.

Başvuru yapmak isteyenler, gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapar ve sürücü belgeleri sınıflarına göre talep ettikleri SRC belgesi adlarına düzenlenir. Kamyonet, çekici, kamyon gibi araçları kullanan, uluslararası yük ve eşya taşımacılığı yapan sürücüler alabilir.

SRC belgesi için başvuru yapanların başvuru tarihi itibariyle 63 yaşından gün almamış olması gerekiyor. 63 yaşını doldurmuş bulunanların başvuruları kabul edilmiyor.

SRC 3 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

SRC belgelerini alabilmek için belge vermeye yetkili olan kurumlara başvuru yapılır. SRC 3 belgesi için belirlenen eğitime katılan sürücüler, eğitim sonunda sınav olur ve başarılı olduklarında belgelerini alırlar. Yurtiçi yük ve eşya taşımacılığı için 28 saat eğitim, uluslararası yük ve eşya taşımacılığı için 32 saat eğitim verilir.

Bu eğitimler tamamlandıktan sonra SRC 3 belgesi alınır. 31 Aralık 2006 tarihinden önce SRC belgesi başvurusunda bulunan ve çeşitli nedenlerle SRC belgesi alamayanlar, istenilen şartları taşıyorlarsa, tekrar başvuru yapabiliyor. Kurs kayıtları yaptırıldıktan sonra belirlenen eğitim süresinin tamamlanması ve sınavda başarılı olmak gerekiyor.

SRC 3 Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SRC 3 belgesi, yetkilendirilmiş kurumlar tarafından muafiyet ya da kurslu durumlarına göre verilir. SRC 3 belgesi başvurularında istenilen belgeler şunlardır.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Ehliyet fotokopisi,
  • Diploma fotokopisi,
  • 2 adet biyometrik fotoğraf,

Başvuru yapanlar, ehliyetlerinin sınıflarına göre SRC belge türü seçimi yapabiliyor. E sınıfı ehliyeti olanlar SRC belgelerinin tümü için başvuru yapabilir. SRC 3 belgesi için sürücülerin, C  sınıfı ehliyetlerinin olması yeterlidir. Sr3 için başvuru yapanlar, uluslararası yük taşımacılığı belgesi aldıkları için SRC 4 belgesini de kapsar.

SRC 3 Belgesi Alınır mı?

SRC 3 belgesi almak isteyenler, istenilen belgeleri hazırlayarak, yetkili olan kuruma kayıt yaptırırlar. Sürücüler ehliyetlerini 2003 yılından önce almışlarsa, kursa ve sınava tabi tutulmadan belgelerini alabiliyor.

2003 ve sonrasında alanlar ise 32 saatlik eğitime tabu tutulur ve eğitim sonunda belgelerini alırlar. Eğitimlerde, trafik kuralları, güvenli sürüş teknikleri, harita okuma, davranış psikolojisi gibi birçok konu yer alıyor.

SRC Belgesi Türleri Nelerdir?

SRC belgeleri, yurtiçinde ve uluslararası alanlarda, yolcu ve yük taşımacılığının daha güvenli yapılabilmesi için alınması zorunlu belgeler olarak tanımlanır. Sürücülerin sahip oldukları ehliyetlerin sınıflarına ve hizmet türlerine göre SRC belgeleri türlere ayrılmıştır.

  • SRC 1 (uluslararası yolcu taşımacılığı),
  • SRC 2 (yurt içi  yolcu taşımacılığı),
  • SRC 3 (uluslararası yük – eşya taşımacılığı),
  • SRC 4 (yurt içi yük – eşya taşımacılığı),

SRC 3 belgesini alan sürücüler, SRC 4 belgesini de almış sayılır ve o belge hizmet alanında da çalışabilirler. 2003 tarihinden önce E sınıfı sürücü belgesi alanlar tüm SRC belgeleri için başvuruda bulunabilir.

Hemen Başvuru

Formu doldur ve hemen başvurunu yap!

    IMG IMG IMG