Eyüpsultan src sürücü kursu

SRC 4 Belgesi

Eyüpsultan Src Kursu | 15 Temmuz 2021 |

SRC 4 Hangi Amaçla Kullanılır?

Src 4 nasıl alınır

Eşya taşımacılığı ve çeşitli türden kargo hizmetlerinin güvenle sunulabilmesi için yasal çerçevede ilgili kişilerin temin etmeleri gereken belge türlerinden biri, SRC 4 belgesidir. Bu belge genel itibariyle yurtiçi kargo ve çeşitli türdeki taşımacılık hizmetlerinde kullanılabiliyor.

Cezai ve istenmeyen birtakım yaptırım riskleri olmasından ötürü kişilerin ehemmiyetle belirli yasal süreçler çerçevesinde bu belgeleri alma yükümlülükleri bulunuyor. SRC 4 belgesinin alınması için kişiler birtakım sınavlara girmek durumundadırlar.

Alınacak bir eğitimden sonra bu sınavlara giriş hakkı elde edilir. Alanında yetkilendirilmiş bazı kurumlara bu belge ve sınavı için başvuruda bulunulur. Bu şekilde SRC 4 belgesinin alınması şansı elde edilir.

SRC 4 Eyüpsultan src kursundan alınır

SRC 4 Sınavı Nasıl Yapılır?

Diğer SRC belge türlerinin alınması aşamalarında olduğu gibi SRC 4 belgesi için de sınavlar konusunda işleyiş süreçleri bir benzerlik gösterir. SRC 4 belgesi sınavlarında adaylar hem teorik kapsamda ve hem de uygulamalı olarak bazı sınavlardan geçerler.

Teorik bölümü kapsayan sınavlarda adaylardan en az 70 puan almaları istenir. 100 tam puanın esas alınarak gerçekleştirildiği bu sınavda adayların 70 ve onun üzerini geçmeleri gereklidir. Diğer yandan ise uygulamalı sınav kısmında ise kaç soru soruluyorsa bunun yarısında fazla şekilde doğru cevabın verilmesine ihtiyaç vardır.

SRC 4 sınavlarında başarısız olunması halinde adayların duruma göre birkaç kez daha bu sınavlara giriş yapabilme hakkı vardır. Teorik sınavlara adaylar yeniden hazırlanarak toplam 4 defa olacak şekilde yenide başvurabilirler. Uygulamalı sınavlar için de durum aynı şekildedir.

SRC 4 Belgesi İçin Gerekli Evraklar Neler?

SRC belgelerinin alınması noktasında herhangi bir aksaklıkla karşılaşılmaması aday kişilerin tam şekilde hazırlamaları gereken bazı evraklar vardır. SRC 4 mesleki yeterlilik belgesi alımı için de bu konuya titizlikle riayet edilmesi gerekir.

  • Son altı ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Tahsil seviyesini gösteren eğitim diploması,
  • Nüfus kimlik kartı fotokopisi,
  • Sahip olunan ehliyetin fotokopisi,

Genel olarak SRC 4 belgesini almayı isteyen tüm adayların öncelikle resmi ve yasal olarak talep edilen bu belgeleri eksizsiz bir şekilde tamamlamaları ve ilgili birimlere sunmaları gereklidir.

SRC 4 Belgesi Sınavsız Nasıl Alınır?

SRC 4 belgesinin alınması noktasında adaylar sınavsız seçenek olanaklarından yararlanma şanslarına sahiptirler. Ancak bunun için öngörülen birtakım şartlara kişilerin gerekli şekilde bir uyum sağlamalarına ihtiyaç vardır.

Sınavsız SRC 4 belgesinin temini için bir B sınıfı ehliyetin bulunması yasalarca kabul gören temel şartlardan biridir. Bunun yanı sıra bu noktada asıl önemli olan ayrıntı ise, ilgili B sınıfı ehliyetin 2003 yılında önce alınmış olması gerekliliğidir. Eğer durum bu şekilde ise her aday tamamen sınavsız bir şekilde bu önemli belgeyi almaya hak kazanırlar.

SRC 4 Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

İnsanların ilgili faaliyetleri doğrultusunda temin etmeleri gereken SRC belgelerinin arasında farklı türlerde geniş bir çeşitlilik vardır. Bunlar arasında kendisini en çok öne çıkaranlardan biri SRC 4 belgesidir.

Diğer belge türlerinde geçerlilik süreleri bir değişkenliğe sahip olabilir. Ancak SRC 4 belgesi, geçerlilik süresi bakımından ele alındığında onun herhangi bir şekilde geçerlilik süresinin olmadığını açıkça fark etmek mümkün oluyor. Bu belgeyi edinmiş olan kişiler sonradan bir yenileme sürecine geçiş yapmasına asla gereksinim olmaz.

SRC 4 Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

SRC belgelerinin temin edilme süreleri duruma göre bir değişkenlik gösterebilir. SRC 4 belgesi eğitimleri genel olarak 1 haftaya yakın bir süre zarfında tamamlanabilir. Daha sonrasında belirlenen tarihte buna yönelik bir sınav gerçekleştirilir ve adaylar 1 ay gibi kısa süreler içerisinde belgelerini almaya hak kazanırlar.

Sınavsız seçenekte ise bu süre diğerinden çok daha kısadır. Bunun için 2003 yılından önce ehliyetini almış olan adayların direkt olarak e devlet sistemi üzerinden başvurularını yapmaları yeterlidir.

SRC 4 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 4 belgesinin kendi özelinde bir işleyiş yapısı vardır. Yasalarca bu belgeyi kimlerin alması gerektiği her bakımdan açıkça belirtilmiştir.

  • Kargo ve eşyalara yönelik yük taşıması yapan kişiler,
  • Çekici, kamyon veya tır gibi çeşitli yük araçlarını taşıyan kişiler,
  • Panelvan veya pikap gibi araçları ticari taşımacılıkta kullananlar,

Genel itibariyle kullanım amacı ticaretle bağdaşan araçları aktif olarak kullanan kişilerin SRC 4 belgesini uygun işlemler çerçevesinde edinmeleri gereklidir.

SRC 4 Belgesi Alma Yaşı Nedir?

SRC 4 belgesinin alınması noktasında yasal zeminde düzenlenmiş birtakım kriterler de vardır. 66 yaşından büyük olan kişiler bu belgeyi almak için başvuruda bulunamazlar. Bunun yanı sıra 19 yaşından da gün almış olmaları gereklidir. Sağlık açısından engel iştigal eden bir durumun da bulunmaması önemlidir.

SRC 4 Belgesi Fiyatı Ne Kadar?

SRC 4 belgesi için fiyatlar dönemsel olarak belirlenir. Bu belgenin yanı sıra adayların birde sınav ücreti, harç ücreti ve kart gibi çeşitli türden gereksinimler doğrultusunda birtakım bütçe harcamaları yapmalarına ihtiyaç olabilir.

Hemen Başvuru

Formu doldur ve hemen başvurunu yap!

    IMG IMG IMG