Eyüpsultan src sürücü kursu

SRC 2 Belgesi

Eyüpsultan Src Kursu | 15 Temmuz 2021 |

SRC 2 Hangi Amaçla Kullanılır? SRC 2 Belgesi Nasıl Alınır?

Araç kullanımı konusunda kişilerin resmi olarak temin etmeleri gereken birbirinden farklı seçeneklerde belge türleri vardır. SRC 2 belgeleri bu kapsamda kendisini fazla şekilde öne çıkarırlar. Bu belgeler genel olarak sadece yurtiçi bünyesinde toplu taşımacılık işiyle uğraşacak veya yük taşımacılık hizmetlerinde etkin olacak kişilerin alması gereken belgelerdir.

Her bir belgenin alınması hususunda kendisine özel bazı usul ve esasları olduğu gibi SRC 2 belgesinin alınması sürecinde de birtakım önemli dinamikler mevcuttur. SRC 2 belgesi temini için adaylar birtakım sınavlara tabi tutulur ve bunun neticesinde ise başarı elde edilmesine karşılık olarak o belgeler kişilere sunulur.

SRC 2 Belgesi Alma Aşamaları

SRC 2 belgesinin alınması noktasında tüm işlemler belirli bir planlama dahilinde sürdürülür ve kişilerin her aşamada istenenleri yerine getirmeleri gereklidir. Yaklaşık olarak 36 saatlik bir zaman dilimini kapsayan eğitimden geçilmesi, adaylar için ilk ve en önemli olan aşamadır.

Bundan sonra ise eğitim aşaması geride bırakılır ve artık adaylar girmeleri ve mutlaka başarı elde etmeleri gereken bir sınavla karşı karşıya gelirler. İki aşamalı bölümden oluşan bu sınav teorik ve uygulamalı sınavlar olarak ayrı ayrı değerlendirilirler.

SRC 2 Sınavı Kaç Puanla Geçilir?

Adayların ilgili şekilde eğitimden geçtikten sonra girecekleri iki aşamalı sınavda, belirlenen kriterlere uygun olarak belirli bir puan derecesine erişmeleri gereklidir. Minimum olarak bu puanlar elde edilebilirse sınavlar rahatlıkla geçilebilmiş ve SRC 2 belgesinin kazanılması mümkün hale gelmiş olur.

Genel itibariyle bu sınavların teorik olan kısmında adaylara yaklaşık olarak 40 civarında birtakım sorular sorulur. Uygun şekilde cevaplar neticesinde eğer adaylar en az 70 puan almayı başarabilirlerse bu sınavı geçebilmeye hak kazanırlar. 40 sorunun içerisinde sadece 28 adedinin doğru cevaplanması gerekli şekilde başarıyı temin eder.

Öte yandan uygulamalı sınav tarafında ise adaylara görsel olarak 3 adet soru yöneltilir. Burada muhakkak adayların en az 2 tanesine tam doğru cevap vermeleri gerekir. Eğer bu bölümde de bir sorun olmazsa artık SRC 2 belgesinin alınabilmesi mümkün olur.

SRC 2 Kaç Yıl Geçerli?

Genel olarak uygun resmi şartlar çerçevesinde temin edilen birtakım belgelerin hemen her birinin kendisine özel belirli bir geçerlilik süresi olur. Bu aynı şekilde SRC türü belgeleri de kapsar. Ancak SRC belgelerinde diğerlerinden farklı olarak yasal çerçevede daha farklı bir sistem yapısı vardır.

Çünkü SRC belgeleri kendi sınıfları itibariyle bu konuda değişik türlerde birtakım değerlendirmelere tabi tutulurlar. Yük veya yolcu taşımacılık işlemleri için alınması zorunlu olan SRC 2 mesleki yeterlilik belgelerinin süreleri sınırsızdır. Bunun herhangi bir şekilde yenilenmesine gereksinim yoktur. Diğerleri için durum değişebilir.

SRC 2 Belgesi Hangi Araçları Kullanır?

Araç kullanımı konusunda alınabilen her bir belgenin kendi özelinde birtakım yetkinlik alanları vardır. Bu belgeleri temin etmeden önce onların hangi araçlar için geçerli olduğunu bilmek gerekir. SRC 2 belgeleri için de buna bakılması önemlidir.

  • Taksi ve minibüs araçları,
  • Öğrenci servisleri veya dolmuşlar,
  • Büyük otobüsler veya personel taşımacılık hizmetlerinde kullanılan araçlar,

Genel itibariyle elinde SRC 2 belgesi bulunan kişilerin rahatlıkla bu araç seçeneklerinden herhangi birini duruma göre kullanmaya hakları olur.

SRC 2 Belgesi İçin Gerekli Belgeler

SRC 2 belgesini almak isteyen kişilerin uygun şekilde başvuru işlemlerini yerine getirebilmeleri için öncelikle birtakım önemli evrakları hazırlamalarına ihtiyaç vardır.

Bu evrak ve belgeler arasında ehliyet fotokopisi, nüfus kimlik fotokopisi, diploma, adli sicil kayıt belgesi ve 2 tane biyometrik nitelikte fotoğraf yer alır. Tüm bunların tamamen eksiksiz olarak hazırlanıp ilgili kuruma ibraz edilmeleri gerekir.

SRC 2 Belgesini Kimler Alabilir?

SRC 2 belgesini sadece belli başlı birtakım kriterlere uyum sağlayan kişilerin alabilmesi mümkündür. Bu belgeyi alacak olan adaylarda herhangi bir şekilde sağlık yönünden engel teşkil edici bir sorunun olmaması en çok dikkat edilen hususlardan biridir.

Bunun yanı sıra bir suça karışılmamış ve bu doğrultuda bir sabıka kaydının çıkarılmamış olması da yine önem arz eden noktalar arasındadır. Ayrıca bu kişilerde en az ilkokul mezunu olma şartı da aranır.

SRC 2 Belgesi Neden Gerekli?

Bir SRC 2 belgesine sahip olunması insanların birbirinden farklı iş kollarında tüm çalışmalarını daima en güvenli ve rahat bir biçimde yerine getirebilmelerine bir şans tanır. 66 yaşından büyük olmamak kaydıyla bu belgeyi elde eden kişiler kesintisiz bir şekilde ilgili iş alanı dahilinde her türde hizmet insanlara sorunsuz sunarlar.

SRC 2 Fiyatları

SRC 2 belgesinin alınması noktasında hemen her bir adayın birtakım bütçe harcaması yapmasına gereksinim vardır. Resmi olarak yetkilendirilmiş birtakım eğitim kurumlarından alınabilen bu belge için fiyatlar her dönem bir farklılığa sahip olabilir. Bu konuda tam net bir bilginin elde edilmesi için kişilerin ilgili kurumla görüşme yapması gereklidir.

Hemen Başvuru

Formu doldur ve hemen başvurunu yap!

    IMG IMG IMG